Hunter rundsyet læder line, Round & Soft, oksenappalæder, sort
INFORMATION
Hunter læder liner
Rundsyet læder line i super blødt og lækkert oksenappalæder. Med robust og rivefast nylon indlæg.
Produktet er lavet af okse nappelæder, som er meget fint og utrolig blødt og smidig læder.
Størrelse: Længde 100 cm. Omkreds 8 mm.
LÆDER PLEJE
Hvis din hunds halsbånd eller line bliver mudret kan du rense mudderet af med en fugtig klud og tørre efter med en blød klud. Lad læderet tørre naturligt, og væk fra direkte varme, da dette kan forårsage skade som at læderet slå sig. Alle læder halsbånd drager fordel af en smule TLC (Tender love and care), og for at få det bedste ud af din hunds halsbånd kan du med fordel bruge sadel sæbe eller læder balsam og olie for at holde læderet i tip top stand! Hvis din hund er en reguler svømmer i havet, vær opmærksom på, at salt vand kan ødelægge læderet.
Bemærk at eftersom at røde halsbånd er vegetabilsk gennemfarvet i modsætning til brune og sorte, som er naturlige farver, vil vi anbefale, at de ikke bruges til hunde, som kan lide at gå regelmæssigt i vand, da farven kan løbe. Hvis din hund elsker vand er det derfor en god ide at vælge et naturligt farvede halsbånd.
Størrelsesguide
STØRRELSE |
LÆNGDE |
OMKREDS |
Str. 8 |
100 cm |
8 mm |
Hvis du er I tvivl om hvilken størrelse line din hund har brug for, så send os gerne en mail på [email protected] eller ring til os på 35 10 65 60. Vi er til for at hjælpe dig og vi gør det med glæde. Alternativt kan du besøge os i butikken hvor vi også med glæde vil hjælpe dig med at finde den rigtige størrelse.